אבני סאונה

מרכיב חשוב ומשמעותי בתנורי הסאונה הם האבנים לסאונה. בכתבה שלפניכם נעמיק אודות אותם אבנים וכיצד אלו משפיעים על הרחצה בסאונה ביתית, זאת תוך התמקדות בסוגי האבנים השונות הקיימות בשוק אביזרי הסאונות.

לקוחות balisauna, המתחילים בפרויקט של בנייה והקמה של סאונה ביתית, יתפנו בשלב מאוחר יותר ברכישה של מספר פריטים משלימים. חלק מאותם פריטים כוללים אבנים לסאונה, כשללקוחותינו האפשרות לרכוש ערכת אבנים לסאונה במחיר של 212 ₪ במקום 300 ₪.

למה משמשים בעצם אבני סאונה?

אבני הסאונה, המוכנים באנגלית Sauna Rocks, מהווים מרכיב חשוב ומשמעותי בחוויית הסאונה שלנו. חימום של אותם אבנים, באמצעות יציקת מים עליהם, מוביל להגברת טמפרטורת החלל בסאונה וזאת בעבור יצירת חלל נעים ובכך אף להימנע מהאפשרות של יצירת חום גבוה בדרכים אחרות, כשאלו מייצרות חום תוך תחושת קרינה הנחשבת לפחות נעימה.

התאמת אבני הסאונה למאפייני הסאונה

בשוק מוצרי הסאונה ניתן למצוא סוגים שונים של אבנים לסאונה. אנו ב-balisauna ממליצים להתאים את סוג האבנים למאפייני התנור הקיים בסאונה הביתית שלכם. בכל אופן, חשוב לרכוש אבנים עמידות לאורך זמן וכאלו שלא יתפרקו בשלב מוקדם.

אבני סאונה מסורתיות עשויות לרוב מסלעי בקע (סלעים שנוצרו לאחר התכת סלעים מותכים המתגבשים ומצטמקים בעומק שכבת כדור הארץ בסמוך ללוחות פעילים או נקודות חמות, כשלאחר התגבשותן והצטמקותם הם עולים על פני השטח). מדובר על סלעים להם יכולת גבוהה בשמירה על חום, להכיל שינויי טמפרטורה, עמידות כנגד היווצרות סדקים ושינויי צבע. סלעי הבקע השמישים לסאונה יכללו לרוב אבני בזלת וגרניט, כשאלו היקרות יותר כוללות אבני אוליבין וקוורץ.

שימוש באבני סאונה רכות, למשל, מתאפיינות בהפצת ארומה נעימה בעת חימום חלל הסאונה, כשאבנים נוקשות יותר, דוגמת אבני גרניט, מאופיינות כאבנים להן לוקח זמן רב יותר להתחמם, כשמנגד אותן אבנים מתאפיינות בשמירה על טמפרטורת חום קבועה בחלל הסאונה. בנוסף לכך, ישנן אבנים המשחררות מינרלים לחלל הסאונה בזמן חימומן, כשאותם מינרלים מיועדות למטרות בריאותיות שונות.

סוג האבן מאפיינים
בזלת אבני הבזלת נחשבות לאבנים צפופות וכבדות המתחממות במהירות ונחשבות לכאלו המצטיינות בשמירה על חום לאורך זמן. בלא מעט סאונות ביתיות נמצא שימוש באבני בזלת.
גרניט אבני הגרניט נחשבות לאבנים עמידות כנגד היווצרות סדקים, כשגם אבנים אלו נחשבות לפופולריות בסאונות ביתיות רבות.
אוליבין אבני אוליבין מאופיינות כאבנים בעלות צפיפות ועמידות גבוהה. מדובר באבני סאונה הנחשבות לזולות יותר, מתחממות במהירות ותורמות למראה העיצובי והדקורטיבי של חללי הסאונה השונים.
ירקן אבני הירקן הייחודיות מגיעות בצבע ירוק שקשה להתעלם מהן. מדובר על אבנים שאינן נסדקות וכאלו שאינן זקוקות לטיפול ותחזוקה רבה. אבני הירקן נחשבות לאבני הסאונה העמידות ביותר ומחירן גבוה לעומת שאר סוגי האבנים.
קוורץ אבני קוורץ מוכרות כאבנים המסוגלות להתחמם מהר ובאופן שווה. מדובר באבני סאונה פופולריות, גם בשל האיכויות האסתטיות שלהן הכוללות מראה צבעוני וצלול. בסאונות ברוסיה עושים שימוש רחב באבני קוורץ אדום, כשאבנים אלו תורמות לחיסכון של 30% בצריכת האנרגיה של הסאונה הביתית.
Sauna Stones אבני סאונה
אבני סאונה אבני בזלת לתנור סאונה יבשה

 

האם ניתן לעשות שימוש באבנים שאינן מיועדות לחימום סאונות?

שימוש באבנים לחימום סאונות שאינן מיועדות לחללים אלו בהחלט אינו מומלץ. שימוש באבנים שאספתם עלול להכיל זיהומים ואף לשחרר רעלים שונים בעת חימומן. שימוש באבנים המכילות אסבסט או גופרית עלול להוביל לפגיעה בלתי הפיכה ברוחצים.

מתי יש צורך להחליף את אבני הסאונה באבנים חדשות?

במידה והשימוש בסאונה הביתית שלכם הינו על בסיס יומי, ההמלצה היא להחליף את האבנים בכל שנה לכל הפחות. על מנת לבחון אם אבני הסאונה שלכם עדיין עמידות, ניתן לקחת שתי אבנים ולהלום אותן זו על זו. במידה והאבנים נסדקות, הדבר מהווה סימן ברור שיש להחליף אותן בערכת אבנים חדשות.

במידה ותרצו להתאים את אבני הסאונה שלכם, ניתן ליצור עמנו קשר בטלפון 055-9398809 ולקבל המלצה לאבני סאונה המותאמים לצרכים הייחודיים של התנור והסאונה שלכם.

כיצד להשמיש את אבני הסאונה לפני השימוש הראשון בהן?

ההמלצה של אנשי מקצוע בתחום הסאונות הביתיות, היא בחימום אבני הסאונה שרכשתם לטמפרטורה גבוהה ולתת להן את האפשרות להתקרר בהדרגה. בתהליך השמשה זה מומלץ להימנע מיציקת מים על גבי האבנים, כשאותו תהליך ראשוני יקשיח את האבנים ויתרום לעמידותן לאורך זמן רב יותר.

תחזוקת אבני הסאונה

אנו ב-balisauna ממליצים לדאוג לניקיון מתמיד של אבני הסאונה. ניקוי אבני הסאונה יכול לכלול שימוש בשמנים אתריים להם תכונות אנטי בקטריאליות, דוגמת שמן עץ התה.

במקרים בהם ישנן אבנים ששקעו מטה, מומלץ למקם את אותן אבנים מחדש. שינוי מיקום האבנים ימנע מהאבנים בתחתית הערימה להתפורר בזמן קצר יותר לעומת אבני הסאונה העליונות.

מהי כמות המים שניתן ליצוק על אבני הסאונה?

ההמלצה, בראש הראשונה, היא ביציקת מים בטמפרטורת החדר. יציקה של מים קרים תוביל ליצירת אדים חריפים שיקשו על שהות המתרחצים בסאונה ואף יובילו לשחיקה והיווצרות מוקדמת של סדקים על גבי האבנים.

בכל יציקת מים על גבי אבני הסאונה, חשוב להימנע מיציקת כמות גדולה מידי, כשבכל יציקה ניתן להשתמש בכוס שתייה סטנדרטית. את יציקת המים על גבי האבנים יש לבצע בצורה איטית ולעמוד במרחק בטוח מהאבנים, בכדי להימנע מהתזת המים על גבי עורכם החשוף.